CV

WordPress Site İçin İletişim Formu

Mart 8, 2024

Günümüzdeki hemen hemen her site için bir iletişim formu gereklidir. İnsanlar gelişen teknoloji ile buna ihtiyaç duymaktadır.

Milyonlarca internet sitesinin altyapısı olan WordPress tabanlı sitelerde İletişim Formu kurmak oldukça basit ve kolaydır.

Şimdi hızlıca kurulum yapalım ne dersin?

1) Eklentileri kur

Bize iki tane eklenti lazım bunlardan biri Contanct Form ve diğeri ise WPForms SMTP

2) Eklenti ayarları

Contact Form ayarı için öncelikli olarak eklentiyi kuralım ve kurduktan sonra gelen iletişim formları kısmına girelim.

Karşımıza bir tane hazır kurulmuş bir form gelecektir. İster onu düzenleyebilir isterseniz de silip yeni bir form açabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum.

Formu seçip düzenle kısmına girelim.

İlk kısımda sizden ad ,email ,mesaj gibi kısımların düzenleme sayfası çıkacaktır. Bu kısmı istediğiniz gibi doldurabilir ingilizce olan kısımları türkçeleştirebilirsiniz.

İkinci kısım olan Posta kısmına geldiğiniz de ise burası önemli gerekli bir kaç ayarı burada yapacağız.

Kime kısmı bir kullanıcı sitenizde bulunan iletişim kısmını kullandığından kullanıcın mesajı hangi mail adresine iletilmek isteniyorsa o mail adresi yazılmalıdır.

Kimden kısmına ise sitenizin yönetici e-postası ile gönderim sağlayacaksanız WordPress/Ayarlar/Genel kısmında bulunan e-posta adresini yazmanız gerekir. Eğer ki sitenizin yönetici e-posta adresi değil de Gmail/Yandex gibi bir servis ile gönderim sağlayacaksanız o mail adresini yazmanız gerekmektedir.

Diğer kısımları kendinize göre doldurabilirsiniz. En son kaydettikten sonra karşınıza çıkan yada en tepede bulunan kodu iletişim sayfanıza yapıştırmanız gerekmektedir.

Gelelim SMTP ayarına.

3)SMTP ayarları

SMTP eklentisini kurduktan sonra karşınıza direk kurulum sayfası açılacaktır. Bu sayfa direk kurulum yapabiliriz.

Başlayalım dedikten sonra Gmail/Yandex yada eklenti içinde bulunan bir mail servisini kullanıcaksanız o servisi seçip direk e-posta adresi ve şifreyi yazarak kaydedebilirisiniz.

Eğer ki sitenizin mail adresi ile kurulum yapacaksanız Diğer SMTP seçeneğini seçin ve devam edin.

Karşınıza gelen ekranda SMTP Hostu kısmına kullandığınız Hosting firmasının sunucu adresini yazmanız gerekmektedir. Bilmiyorsanız Hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek SMTP Host adresini öğrenmek istiyorum demeniz yeterlidir.

Gelen ekrandan gerekli bilgileri dolduralım. Çoğu hosting firması aşağıda bulunan resimdeki SMTP hostu kısmı hariç aynıdır. Her hosting firmasının SMTP Hostu farklı olduğu için lütfen resimdekini dikkate almayınız.

SMTP kullanıcı adı ve şifresı kısmına mail adresinizin tam halini ve mail adresinin şifresini yazdıktan sonra kaydet butonuna basınız.

Geri kalan ekranlarda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediniz. En son test ekranında eğer ki başarısız olursa ya host adresini yanlış yazdınız yada kullandığınız hosting firması tls yerine ssl veya hiçbirini destekliyordur.

Kurulum bu kadar artık iletişim formunuz aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Posted in Uncategorized
Write a comment